Domy energooszczędne stosują rozwiązania, umożliwiające obniżenie rachunków. Takie domy warto budować, ponieważ z pewnością są tańsze w eksploatacji dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię. Jest to szczególnie widoczne w sezonach zimowych, gdy rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe niż w domach tradycyjnych. Dom ten zapewnia komfortowy klimat wnętrza. Temperatura w budynku podlega regulacjom zarówno zimą, jak i w lecie. Dom energooszczędny jest wygodny w użytkowaniu- większość technologii grzewczych i wentylacyjnych, stosowanych w tych domach jest bezobsługowa. Dom również jest ekologiczny, bo wykorzystuje odnawialne źródła energii i nie zanieczyszcza środowiska.

Domy ekologiczne mają również swoje wady i zalety. Przy wystawianiu domowi świadectwa energetycznego można spodziewać się osiągnięcia najlepszego wyniku, gdy dom jest odpowiednio zaprojektowany i ustawiony względem kierunków świata, pomieszczenia są odpowiednio rozmieszczone- jest on dobrze doświetlony. Dzięki precyzyjnie wybudowanemu domowi można prawie zlikwidować straty ciepła. Inną zaletą tych domów są bardzo niskie koszty eksploatacyjne oraz ogrzewania domu. Przy ewentualnej sprzedaży domu można liczyć na spory zysk, gdyż budownictwo energooszczędne ma wyższą wartość na rynku. Budownictwo ekologiczne minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne poprzez wykorzystanie energii słonecznej, pomp ciepła, wymienników ciepła.

W projekcie domu energooszczędnego o prostej bryle wszelkie zastosowane materiały powinny być dobrane niezwykle dokładnie, pomiary fachowe i precyzyjne. Koszty budowy są dosyć wysokie, bo projekty zwykle wykonuje się na zamówienie. Znalezienie odpowiedniej działki może zająć sporo czasu. Wybór ekipy budowlanej też nie powinien być przypadkowy. Kolejnym większym wydatkiem jest konieczność zamontowania energooszczędnych bądź pasywnych okien i drzwi.

Wysoki koszt budowy domu ekologicznego, po wprowadzaniu się szybko się zmniejsza, gdyż poniesione wydatki szybko zwracają się w postaci niskich rachunków i kosztów eksploatacji.