Ludzie ceniący sobie bardziej nowoczesny wygląd budynku powinni pamiętać o tym, żeby w projekcie nowoczesnego domu uwzględniono ograniczoną liczbę drobiazgów. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne, jakie zostaną zastosowane w budownictwie powinny być dość proste. Okna w nowoczesnym domu nie muszą posiadać podziałów. Możliwa jest rezygnacja ze zwykłej czerwonej dachówki, którą można zamienić na inny kolor.

Projekty nowoczesnych domów mają pewne wspólne cechy. Otóż łączy je otwarta strefa dzienna, dodatkowy pokój dla gości lub dziecka, zaplecze gospodarcze, garaż oraz otwarcie domu na ogród.

Otwarta przestrzeń nowoczesnego domu jest tak zagospodarowana i funkcyjna, że jest możliwość odpoczynku na przykład w kuchni. W zależności od wymagań i potrzeb można powiększać niektóre strefy. Jednakże przestrzeń otwierana jest przede wszystkim ze względów rodzinnych, co pozwala na jednoczenie się domowników.

W projektach nowoczesnych domów, pomimo otwartych stref, powinny być uwzględnione ewentualne wydzielone funkcjonalne zakątki, w których będzie możliwość relaksu, pracy, jedzenia posiłków i przyjmowania gości.

Ujęte w projekcie domu dodatkowe pomieszczenie jest świetnym rozwiązaniem, gdyż w dzisiejszych czasach istnieje wiele zawodów, które można wykonywać w domu, a takie osobne miejsce wtedy jest bardzo niezbędne. Dodatkowy pokój może spełniać funkcję domowego fitnessu czy pokoju gościnnego.

Zawarte w projektach domów nowoczesnych wyjścia na otwartą przestrzeń mają jednakowoż swoje granice, ponieważ ilość wyjść na zewnątrz równa jest z ilością zabezpieczeń przed ewentualnym włamaniem, co jest dodatkowym kosztem.

W nowoczesnym domu warto mieć w posiadaniu pralnię, kotłownię, spiżarnię czy schowek na narzędzia ogrodnicze.
Projekty domów nowoczesnych uwzględniają garaże, które często umieszczane są w bryle domu, która zajmuje najmniej miejsca na działce. Połączenie garażu z częścią mieszkalną jest wyzwaniem, ponieważ pozwala to na oddzielenie domu od zapachu spalin i warkotu silnika.